Ochutnávka Transylvánie – Sighișoara

Když už jsem v Rumunsku, tak je třeba vidět něco víc než jen Bukurešť. A upřímně řečeno v Bukurešti toho zase k vidění tolik není. Z různých možností, co vidět ve dvou dnech mezi odjezdem z mezinárodního tábora FICEP u Bukurešti a přesunem do Itálie za cyklopoutníky, jsem nakonec zvolil historické město Sighisoara, které se nachází na území někdejšího Sedmihradska.

Cestování vlakem

Pro cestu do Sighisoary jsem zvolil dopravu vlakem a nebyl jsem sám. Vlak z bukurešťského Severního nádraží (Gara Nord), který směřoval do Aradu, byl naprosto plný. Ještě, že jsem si koupil místenku. Jízdenku na vlak i s místenkou jsem koupil předem na internetu (stránky https://bilete.cfrcalatori.ro/vanzare/loginuser.aspx) a nebyl s tím žádný problém. Cena odpovídá zhruba cenám vlaku v Česku a kvalita vlaků kategorie IC v podstatě taky. Jediným rozdílem je tak rychlost nebo spíše pomalost. Vlak potřeboval na překonání 300 kilometrů téměř pět hodin. Je ale pravda, že cesta je celkem pohodlná a díky zmíněné rychlosti se můžete kochat krajinou, která je opravdu krásná.

Historie

Sighisoara je město založené ve 12. století německými řemeslníky a obchodníky, kteří byli známí jako transylvánští Sasové. Město patřilo k nejvýznamnějším v Transylvánii. Patří k nejvýznamnějším a nejhezčím obydleným citadelám v Evropě a je také zařazeno an seznam památek Unesco.

Památky

Celé centrum města je vměstnáno do poměrně malého prostoru uvnitř hradeb, ve kterých se zachovalo několik bran. Brány jsou pojmenovány podle jednotlivých cechů. Hlavní památkou je hodinová věž, uvnitř které se nachází muzeum a v rámci prohlídky je možné vystoupat na ochoz věže. 

Další památky:

Kryté schodiště

 

Piaţa Cetăţii (hlavní náměstí)
Kostel na kopci (Biserica din deal)

Hlavní náměstí v dolním městě je pojmenované po vesmírném inženýrovi Hermannu Oberthovi. Ten se sice narodil v Sibiu, ale trávil zde část svého dětství. Už od dětství, inspirován Julesem Vernem, maloval designy vesmírných raket. V roce 1929 byl jeho návrh použit ve filmu Žena na měsíci. Během druhé světové války se spolupodílel na tvorbě nechvalně známé rakety V2 a poté pokračoval ve výzkumu v USA.

Ubytování: ubytován jsem byl ve stylovém penzionu s typicky rumunským jménem Zum Schneiderturm. Skvělé ubytování 100 metrů od centra, majitel je velice ochotný a dodá veškeré informace a na snídaní nabízí farmářské pochoutky z okolí.

 

Komentáře jsou zakázány.