Brno – Opoziční strany TOP 09, ODS a KDU-ČSL v městské části Brno-Černovice chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo kvůli smlouvě a dalším problémům v pískovně, kterou z 90 procent vlastní městská část. V roce 2014 měla vypršet desetiletá smlouva, kterou pískovna uzavřela s firmou E-Eko na zajištění služeb v ekologickém a odpadovém hospodářství. Před vypršením se ale objevil dodatek, jímž byla smlouva prodloužena do roku 2034 pod šedesátimilionovou pokutou pro případ vypovězení. Podle opozice je tedy smlouva velmi nevýhodná. Novinářům to dnes řekl zastupitel Daniel Smrček (TOP 09). Podle současného starosty Pavla Blažíka (ČSSD) je smlouva platná a radnici nezbývá nic jiného, než ji akceptovat.
Smlouvu, která měsíčně zajišťuje služby zhruba za 100.000 korun, podle Smrčka uzavřel v roce 2004 tehdejší jednatel a dnešní koaliční zastupitel Miroslav Kubík (Černovičtí patrioti). „Novým dodatkem byla prodloužena doba platnosti do roku 2034 a nově se ve smlouvě objevila pokuta 60 milionů při předčasném ukončení ze strany zadavatele. Tyto dodatky nebyly nikdy projednány orgány městské části,“ uvedl Smrček. Dodal, že se k dodatkům nedostal ani v letech 2010 až 2013, kdy byl předsedou dozorčí rady společnosti. Kubíkovo vyjádření se ČTK zatím nepodařilo získat.
Podle právníka pískovny Miloše Procházky je smlouva uzavřena na velmi dlouhou dobu a nový jednatel Jiří Novotný se jí chtěl zbavit, avšak kvůli vysoké sankci si počkal na vyjádření policie, která se smlouvou zabývala. „Podle jednatele Novotného je smlouva nepochopitelná, ale podle policie má všechny náležitosti, je platná a nedošlo k porušení právních předpisů, které by umožnily jakkoliv někoho stíhat,“ uvedl Procházka. Proto smlouva nadále platí, čehož si je vědom jednatel Novotný i starosta Blažík. „Smlouvu prošetřila policie a je platná a my to musíme brát na vědomí, nic jiného nám nezbývá,“ dodal Blažík.
Opozice chce také podat podnět České inspekci životního prostředí kvůli tomu, že jsou v místě ekologické problémy. Analýza zeminy z prostor pískovny totiž odhalila nebezpečné látky. „Byly překročeny hodnoty arzénu, polyaromatických uhlovodíků a dalších látek. Může kontaminovat spodní vody nebo se mohou takové látky dostávat přes zeminu na rostliny a do potravin a jsou velkým rizikem pro zdraví člověka,“ řekla zastupitelka městské části a odbornice na problematiku mikrobiologie a ekotoxikologie Marie Slavíčková (za TOP 09). S tím ale starosta nesouhlasí a tvrdí, že v místě byly provedeny různé testy, které nic podobného neprokázaly. Tvrdí to také Michal Kocián z firmy K-Eko, která zajišťuje ekologický dohled. „Nikde nic překročeno nebylo,“ zdůraznil Kocián.
Opozici rovněž vadí, že Kubík i za nového jednatele, černovického koaličního zastupitele Jiřího Novotného (ČSSD), působí dále jako zaměstnanec pískovny, přestože podepsal podle opozice nevýhodné smlouvy. „Současný jednatel Novotný v ní navíc zaměstnává svého syna za plat skoro 30.000 korun na půl úvazku, což nám přijde zvláštní. Na zastupitelstvu budeme požadovat vysvětlení ke všem záležitostem, a pokud se to nevysvětlí, budeme požadovat odvolání jednatele,“ doplnil zastupitel Ladislav Kotík (TOP 09).
Pískovna má více než desítku zaměstnanců a za loňský rok vykázala zisk asi 10 milionů korun, přestože byla předešlé roky ve ztrátě.