Převzato z webu Českého rozhlasu.
Urbanisté a architekti řeší, jak propojit přístup k řece Svratce v případě, že bude mít Brno nádraží odsunuté jižním směrem. Takto si s tím poradil tým Platforma Architekti.
Urbanisté a architekti řeší, jak propojit přístup k řece Svratce v případě, že bude mít Brno nádraží odsunuté jižním směrem. Takto si s tím poradil tým Platforma Architekti.
Z nábřeží brněnských řek zmizí část betonových stěn – a aspoň na několika místech města se lidé dostanou až k hladině.
Přehrajte si celý příspěvek.
Voda v řekách protékajících Brnem není tak špinavá, jako roky bývala. Lidé to ale nemají šanci poznat – k hladině se většinou nedostanou a sotva mohou myslet na to, že by do vody vstoupili. S výjimkou přehrady a části toku Svratky pod její hrází zůstávají brněnské řeky málo dostupné.
Brněnští radní slibují změny – jako první se už začal měnit Svitavský náhon, někdy také označovaný jako Stará Ponávka. Voda v něm proudí nejblíže centru města. Novou podobu získá příští rok jeho třísetmetrový úsek od mostu ve Svatopetrské ulici. Teď je koryto prakticky nepřístupné, nově upravené břehy doplní zeleň a lavičky, aby si lidé mohli u vody odpočinout.
„Rádi bychom navázali na obě strany úpravou dalších dvou částí toku, aby tady vznikl více než kilometr a půl dlouhý úsek, kterým by se dalo procházet, projíždět na kole a lidé by měli přístup k vodě,“ tvrdí náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).
O vodu nejblíž centru města Brno přišlo – centrem Brna kdysi tekl Svratecký náhon. Od Svratky se odděloval u dnešního výstaviště, protékal přes Mendlovo náměstí, kde na něm fungovaly lázně, potom areálem dnešní svatoanenské nemocnice, dnešní Vodní ulicí kolem dalších lázní na Nových sadech. Podtekl železniční trať, u Dornychu se spojil se stále funkčním Svitavským náhonem, někdejším tokem říčky Ponávky (ta od roku 1993 teče tunelem pod Lesnou do Svitavy) a vše vteklo do Svratky. Za své vzal Svratecký náhon v druhé polovině 20. století.Několik let starý návrh na úpravu Svitavského náhonu u areálu tepláren. I této lokality se změna dotkne.
Několik let starý návrh na úpravu Svitavského náhonu u areálu tepláren. I této lokality se změna dotkne.
Svitavský náhon od svého začátku u Tkalcovské ulice z větší části protéká průmyslovou zónou a bývalými textilkami mezi Cejlem a Křenovou ulicí. Na povrch se dostává například u areálu tepláren na Špitálce, kde by měl také dostat novou podobu. Revitalizovaný už je v bývalých škrobárnách u Dornychu. Tam na jeho travnatém břehu znovu rostou stromy.
Takto s úpravou břehů Svratky jižně od centra Brna počítá návrh uskupení Platforma Architekti. Je to jeden z návrhů v soutěži o novou podobu tzv. Jižního centra. – Foto: Platforma Architekti
Takto s úpravou břehů Svratky jižně od centra Brna počítá návrh uskupení Platforma Architekti. Je to jeden z návrhů v soutěži o novou podobu tzv. Jižního centra.
Foto: Platforma Architekti
Změna čeká i řeku Svratku – magistrát hodlá upravit její koryto v centru Brna. Změny mají být součástí nových protipovodňových úprav za čtyři miliardy korun. Týkají se úseku od výstaviště k hale Rondo. Zásadní změna Svratku čeká při přestavbě Jižního centra u Zvonařky. Projekty navrhující podobu budoucího jižního centra počítají s tím, že lidé budou mít přístup k řece.
Proměna je naplánována i u Svitavy. Zahrne oblast Cacovického ostrova, další úpravy jsou zatím spojené jen s výstavbou protipovodňových opatření, a to hlavně v Husovicích a v Židenicích, například u areálu Zbrojovky. Malé změny plánuje vedení městské části Černovice u Zvěřinovy ulice.
Kvůli Svitavě se letos v srpnu spojí sedm městských částí, kterými řeka protéká. Uspořádají v srpnu druhý ročník festivalu na nábřeží. „Chceme lidem ukázat místa, kam často ani nezavítají – přitom je možné u nich trávit volný čas,“ říká organizátor a zastupitel Ladislav Kotík (TOP 09).