Zakázky na internetu šetří peníze, tvrdí radní

Brněnský deník, 30. 9. 2011: Brno – Vybarvit černobílé noviny, nebo odklidit nebezpečné stromy. I na to se dají použít peníze ušetřené uveřejňováním zakázek na internetu.

Uvedl to místostarosta brněnských Černovic Ladislav Kotík. „Zakázky na internetu nabízíme firmám už od začátku letošního roku. Nová podoba černovického zpravodaje Černovin je jedním z nejviditelnějších úspěchů. Doposud byl jen černo bílo modrý a nově bude barevný,“ popsal Kotík, na co radnice použila ušetřené peníze.

Od ledna se podle něj kvůli novému způsobu výběrového řízení hlásí k zakázkám více firem. „Je větší konkurence a tím pádem i nižší ceny. Šetříme tak dost peněz a můžeme i neplánovaně investovat,“ vysvětlil Kotík. Kromě zpravodaje podle něj za ušetřené peníze radnice investovala také do úpravy dřevin. „Pokáceli jsme stromy, které by mohly někoho zranit,“ dodal.

Černovice zatím na webových stránkách vypisují výzvu, výsledky soutěže a zápis ze zasedání hodnotící komise. „Do budoucna se ale chystáme zveřejňovat také smlouvu,“ upozornil místostarosta.

Upozorňovat na veřejné zakázky prostřednictvím webu se rozhodly i další městské části. V Líšni tento systém funguje už několik let. „Zatím s tím máme dobré zkušenosti. Například jsme rušili zakázku, protože se nám zdála příliš drahá a při novém výběrovém řízení na internetu se nám ozvala firma, která byla o třetinu levnější,“ řekl starosta Líšně Břetislav Štefan. Nyní podle něj radnice sníží limity. „ Zveřejníme i zakázky za půl milionu, na rozdíl od milionu, aby bylo chování radnice pro lidi průhlednější,“ informoval Štefan.

Třetina ceny

V Brněnské Bystrci uveřejňují na webu i levnější objednávky. „Vkládáme zakázky už od pěti tisíc. Začali jsme letos v lednu a daří se nám tímto způsobem šetřit. Na jedné zakázce je to i více než třetina ceny,“ popsal starosta Bystrce Vladimír Vetchý.

Dodal ale, že tento systém s sebou nese také problémy. „ Ozývají se i firmy, které nabízí nízkou cenu, ale máme s nimi špatné zkušenosti. Nemají vlastní zaměstnance, pronajímají si Ukrajince a firmu mají v garáži. Jejich práce je nekvalitní, ale my je nemůžeme odmítnout, protože u menších zakázek rozhoduje cena,“ postěžoval si Vetchý.

Štefan s ním nesouhlasí. „U nižších nabídek také zkoumáme reference firmy, jestli cena není nízká na úkor kvality. Zatím jsme se ale s žádným problémem nesetkali,“ dodal Štefan.

Ekonom Marek Hatlapatka považuje vypisování veřejných zakázek na internetu za krok dopředu. „Výběrové řízení je tak průhlednější s menším prostorem pro úplatky,“ míní Hatlapatka. Levné, nekvalitní firmy by podle něj měla vyřadit legislativa. „Zatím je v zákoně černé místo. Řešení vidím v zadání alespoň minimálních požadavků na kvalitu služby. Podle ceny vybírat teprve z firem, které tyto podmínky splní. Požadavky by ale měly být co nejjednodušší, aby zakázky zůstaly průhledné,“ řekl.

Alespoň zpětně zveřejňuje své zakázky na internetu také brněnský magistrát. „Jestli na internetu vypisujeme výběrové řízení ale nevím,“ uvedl jeho mluvčí Pavel Žára.

 

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>